Uczniowie Szkół im. 72 Pułku Piechoty uczestniczyli w "Festynie dla Dominika". Impreza odbyła się 30 maja na Stadionie Braci Czachorów, przy ul. Struga w Radomiu zorganizowana przez Akademię Sportu Radomiak, by wesprzeć zbiórkę na leczenie 1,5 rocznego Dominika. Chłopiec choruje na dystrofię mięśniową Duchenne’a , a jego rodzice walczą o każdą złotówkę, by zapewnić synkowi leczenie ratujące życie. Podczas imprezy uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych serwowali watę cukrową i kiełbaski z grilla. Na uczestników czekało wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W programie znalazły się między innymi turniej piłki nożnej, turniej piłki siatkowej, dmuchańce, gry i zabawy z nagrodami oraz liczne niespodzianki. O godzinie 15:00 rozpoczęły się licytacje charytatywne, z których cały dochód został przekazany na leczenie Dominika. Kulminacyjnym punktem dnia był charytatywny mecz na Stadionie Radomskiego Centrum Sportu przy Struga o godzinie 17:00, a wstęp na wydarzenie był bezpłatny. W promocję wydarzenia zaangażował się także Norbi, popularny polski piosenkarz, muzyk oraz prezenter telewizyjny i radiowy, który zachęcał do udziału w festynie i pomocy Dominikowi.
W piątek 22 maja w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się trzeci ogólnopolski turniej o puchar Prezesa Zakładu Doskonalenia Zawodowego Pana Jerzego Wątroby.
W zawodach wzięło udział dziewięć drużyn z następujących szkół ZDZ: gospodarze, czyli Ostrowiec Świętokrzyski, Busko Zdrój, Jędrzejów, Kielce, Końskie, Kazimierza Wielka, Nowe Miasto nad Pilicą, Starachowice oraz nasza szkoła.
W pierwszej fazie turnieju zespoły rywalizowały w rozgrywkach grupowych. Następnie rozegrano mecze o miejsca: 1-3, 4-6 i 7-9.
Uczniowie naszej szkoły w całym turnieju zanotowali komplet zwycięstw.
GRATULACJE!
Organizatorom dziękujemy za zaproszenie, a wszystkim zespołom za wspólną rywalizację oraz wspólną integrację!
Klasyfikacja końcowa:
Organizatorzy wręczyli również nagrody indywidualne. Najlepszym bramkarzem turnieju został wybrany uczeń naszej szkoły Szymon Turek.
Kadra: Charzewski Aleksander, Mosiołek Bartosz, Popiel Bartosz, Rusak Paweł, Skrok Gerard, Skrok Hubert, Spórna Kacper, Turek Szymon, Voggli Chrysoula, Zbiciak Fabian.
Opiekunowie: Paliwoda Mateusz, Tworek Igor.
Z radością informujemy, że nasz uczeń kształcący się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - Dmytro Verkhovyi (klasa 4 Technikum) - zwyciężył w Olimpiadzie ZZS "Zaprojektuj i zainstaluj to sam", którego organizatorem było Branżowe Centrum Umiejętności nr 3 w Radomiu w dziedzinie energetyki odnawialnej (słonecznej) przy Zespole Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu.
Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów: Dmytro Verkhovyi i Pavlo Papash.
Zawody składały się z dwóch etapów.
Etap I Olimpiady (testowy sprawdzian wiedzy teoretycznej) polegał na rozwiązaniu testu przygotowanego przez Kapitułę Konkursu i odbył się w formie zdalnej poprzez MS Forms w dniu 29 kwietnia 2026 r. o godzinie 11:00. Test składał się z 40 pytań o wartości 40 punktów. Czas pisania testu wynosił maksymalnie 60 minut. Zadanie miało formę testu jednokrotnego wyboru (40 pytań) i dotyczyło wiedzy z zakresu fotowoltaiki oraz eksploatacji instalacji PV. Uczestnicy wykazali się umiejętnością interpretacji schematów i danych technicznych oraz wykonywania podstawowych obliczeń związanych z mocą, energią i parametrami pracy systemu.
Do finału zakwalifikowało się 6 uczestników z naszego regionu radomskiego:
1. Krzysztof Augustyniak, Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, 39 pkt., czas pracy 11:37 (min.:s);
2. Dmytro Verkhovyi, Niepubliczne Technikum im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu, 39 pkt., 11:40;
3. Karol Krzos, Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, 38 pkt., czas pracy 11:35;
4. Adam Wojcieszak, Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, 38 pkt., czas pracy 11:36;
5. Pavlo Papash, Niepubliczne Technikum im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu, 35 pkt., 11:40;
6. Mikołaj Adamczyk, Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, 34 pkt., czas pracy 11:34.
Etap II (finałowy etap praktyczny) odbył się w siedzibie Branżowego Centrum Umiejętności nr 3 w Radomiu przy ul. Limanowskiego 26/30, w dniu 21 maja 2026 r. o godzinie 10:00. W tym etapie uczniowie mieli do wykonania zadania praktyczne z zakresu projektowania i montażu instalacji PV. Zadanie dotyczyło montażu autonomicznej instalacji fotowoltaicznej (off-grid) z instalacją oświetleniową zasilaną prądem stałym (12 V DC) oraz odbiornikami prądu przemiennego (230 V AC). Uczestnicy wykonywali montaż elementów systemu (moduły PV, regulator ładowania, akumulator, inwerter / przetwornica DC/AC, automat zmierzchowy, czujnik ruchu, okablowanie i odbiorniki) zgodnie z wykonanym samodzielnie rysunkiem (schematem).
Finaliści Olimpiady "Zaprojektuj i zainstaluj to sam"
1. Dmytro Verkhovyi, Niepubliczne Technikum im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu, nagroda 5.000 PLN;
2. Karol Krzos, Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, nagroda 3.000 PLN;
3. Krzysztof Augustyniak, Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, nagroda 2.000 PLN.
Nasz drugi finalista - Pavlo Papash (klasa 4 Technikum), uzyskał w 1 etapie 5 miejsce (35 pkt. z czasem 11 min. 40 s.) i do miejsca na podium - po obu etapach - zabrakło mu tylko trzech sekund.
Gratulujemy Naszym uczniom i opiekunowi panu Pawłowi Nazarukowi.
Wielki sukces naszej drużyny - srebrny medal w III Zawodach Użyteczno–Bojowych dla klas mundurowych oraz Oddziałów Przygotowania Wojskowego, zorganizowanych przez 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej w Konstancinie – Jeziornie.
W dowodzeniu wojsko stawia na indywidualizm, w działaniu zaś na kolektywizm. Od lidera oczekuje się konkretnych predyspozycji – charyzmy, umiejętności szybkiej oceny sytuacji pod presją i brania na siebie ciężaru decyzji. Gdy już zapada ta decyzja, priorytetem staje się „efekt synergii", współpracujący zespół, w którym każdy ufa i pomaga koledze obok i czuje się odpowiedzialny za wspólny wynik oraz bezpieczeństwo grupy.
Nasza szkoła stawia na wszechstronność - można być najlepszym w jednej dyscyplinie i osiągnąć jeden cel, ale można też reprezentować odpowiednio wysoki poziom w wielu aspektach i osiągnąć tych celów o wiele więcej, aby potem mieć w życiu jakiś wybór i nie zamykać sobie dróg, które mogą się w przyszłości pojawić.
Tą właśnie wszechstronność pokazali i potwierdzili nasi kadeci osiągając wielki sukces na szczeblu województwa mazowieckiego.
Drużyna Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu zdobyła 2 miejsce w III Zawodach Użyteczno–Bojowych dla klas mundurowych oraz Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Szkołę reprezentowali:
W zawodach udział wzięło 9 drużyn reprezentujących klasy mundurowe z regionu Mazowsza. Rywalizacja obejmowała szeroki zakres konkurencji sprawnościowych i wojskowych, wymagających zarówno kondycji fizycznej, jak i umiejętności działania w zespole. Uczestnicy zmierzyli się m.in. z marszobiegiem na dystansie 850 metrów, biegiem wahadłowym, podciąganiem na drążku, ćwiczeniami siłowymi, a także zadaniami taktycznymi, takimi jak ewakuacja rannego, transport amunicji czy rzut granatem do celu. Istotnym elementem zawodów było również strzelanie na strzelnicy laserowej. Oni nie musieli dowodzić, oni musieli współpracować i działać. Walka była bardzo zacięta, pokazali wielką odporność psychofizyczną oraz determinację, siłę i ogromną odpowiedzialność za zespół.