europass-logo-transparent.png

 1 maja 2024 obchodziliśmy 20 lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. To wydarzenie miało bezpośredni wpływ także na naszą Szkołę – Niepubliczne Technikum im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ. Dzięki członkostwu mogliśmy przystąpić do europejskiego programu Erasmus+. I tak prawie od 20 lat realizujemy ponadnarodowe zagraniczne mobilności uczniów kształcących się we wszystkich zawodach oferowanych przez Niepubliczne Technikum. Umożliwiając naszym uczniom poznawanie kultury, tradycji i historii krajów Unii Europejskiej, wpisując się już w bieżące kształcenie młodego człowieka.

Podczas zakończenia roku szkolnego zaprezentowano korzyści płynące z programu Erasmus+: programu, który pozwala jego uczestnikom odkrywać nowe i doskonalić swoje umiejętności językowe, zwiększać swoją zdolność do zatrudnienia oraz przyjmować europejskie wartości tolerancji, szacunku i różnorodności. Ukazać jak za pomocą środków pochodzących z programu można kreować nowe możliwości rozwojowe i edukacyjne zarówno w społeczności lokalnej, zawodowej, ale także – międzynarodowej. Podsumowano  jeden z takich projektów pt.: „Zawodowcy przyszłości – myśl lokalnie- działaj globalnie – Hiszpania 2024”, w ramach którego młodzież kształcąca się w zawodach technik logistyk, technik usług fryzjerskich, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik transportu kolejowego oraz technik żywienia i usług gastronomicznych odbyli 3tygodniową praktykę zawodową w Hiszpanii.

Własne  doświadczenia z pobytu na mobilności w Walencji przedstawili społeczności szkolnej liderzy grup:

- technik logistyk – Arkadiusz Schab z klasy 4TA

- technik żywienia i usług gastronomicznych – Julia Kacprzycka z klasy 4TC

- technik usług fryzjerskich – Bartosz Barszcz z klasy 3TC

- technik transportu kolejowego – Aleksandra Jędrys z klasy 2TE

- technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – Błażej Kurek z klasy 2TB

Potwierdzeniem zdobytych umiejętności oraz pierwszych doświadczeń zawodowych są certyfikaty za udział w projekcie oraz dokumenty Europass Mobilność uznawane w całej Unii Europejskiej, które otrzymali wszyscy uczestnicy projektu.

 

21 czerwca 2024r. w Szkołach im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Pani dyrektor Katarzyna Kołodziejska podziękowała uczniom i pracownikom za trudny rok nauki i pracy. Prymusom wręczono świadectwa z biało czerwonym paskiem. Był to także czas na podsumowane programu edukacyjnego Erasmus i obozu szkoleniowo wojskowego uczniów OPW a także gratulacje dla finalistów konkursów  „Savoir- vivre na co dzień”, "Zostań reżyserem". Całość uzupełniona została pokazami grupy samoobrony oraz zespołu cheerleaderek. 

Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS zaprosiło uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski do niecodziennego sprawdzianu umiejętności. To Ogólnopolski Konkurs pn. „Savoir – vivre na co dzień”. Zadaniem uczestników było rozwiązywanie testu z konkretnymi sytuacjami i zachowaniami. Najlepszy wynik osiągnęła uczennica z klasy 1 TF, Nikola Ciupa, tym samym zwyciężając w konkursie. Nikola otrzymała tytuł Mistrzyni Dobrych Manier 2024. Dumna ze swojej uczennicy nauczycielka języka polskiego, Katarzyna Krucińska, zwróciła uwagę na konkursowe motto: „Być dobrze wychowanym jest piękną cechą w naszych czasach. Otwiera tyle drzwi”. Warto o tym pamiętać!

Obóz szkoleniowy dla uczniów klas wojskowych w Centrum Szkolenia Logistyki w m. Grupa. W pierwszym dniu uczniowie uczestniczyli w szkoleniu BHP a następnie zostali zapoznani z tradycjami CSLog. Popoludnie było dużo bardziej intensywne, ze względu na udział w szkoleniu survivalowym SERE A oraz praktycznym szkoleniu z zasad zielonej taktyki czyli działań prowadzonych w terenie niezurbanizowanym. Podsumowaniem dnia były zawody biegowe 8 x 400 m, w których nasza drużyna mieszana (4 dziewczyny i 4 chłopców) zajęła 2 miejsce. W drugim dniu kadeci zostali przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy oraz zapoznani z zasadami medycyny pola walki TCCC (ang. Tactical Combat Casualty Care), wykonując przy tym ćwiczenia praktyczne. Niezwykle ciekawe i wciagajace okazały się zajęcia z czarnej taktyki, czyli walki z przeciwnikiem w przestrzeniach zamkniętych oraz BLOS - system walki i bezpiecznego posługiwania się bronią.

Trzeci dzień obozu to indywidualne zawody strzeleckie Dawid Batorski zajął II miejsce. Zawody w rzucie granatem chłopców - Dawid Batorski I miejsce, Bartosz Gleguła - 3 miejsce. Zawody w rzucie granatem dziewcząt całe podium dla Radomia - Wiktoria Katana I miejsce, Gabriela Wojtakowska II miejsce, Alla Dobrovolska III miejsce. Podczas zajęć popołudniowych uczniowie mogli zapoznać się z wyposażeniem obiektów oraz sposobami prowadzenia kursów dla żolnierzy obsługujących broń strzelecką, czołgi, pojazdy opancerzone oraz inne pojazdy wojskowe. Czwarty dzień obozu to wizyta w Gdyni, podczas której zwiedzaliśmy Port Wojenny oraz Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego.

W IX Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Klas Wojskowych, rozegranym na Rynku Głównym w Krakowie, zwyciężyła po zaciętej i wyrównanej rywalizacji kompania reprezentacyjna Szkół im. 72 Pułku Piechoty. 13 uczniów i uczennic naszej szkoły, przygotowywanych od początku przez nauczyciela klas mundurowych Pawła Raczyńskiego, reprezentowało woj. Mazowieckiego, po uzyskaniu kilka tygodni temu tytułu Mistrza Mazowsza.

Wraz z naszą kompanią wystąpiły najlepsze zespoły, wyłonione w eliminacjach, jakie odbyły się we wszystkich 16 województwach. 5 czerwca 2024 r. podczas uroczystego ogłoszenia wyników i wręczenia pucharów oraz nagród, sukcesu pogratulował zwycięzcom płk Grzegorz Wawrzynkiewicz, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, a także przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych woj. małopolskiego, jako gospodarza tegorocznego Przeglądu. Do życzeń i gratulacji dołącza cała społeczność szkoły z dyrektor Katarzyną Kołodziejską.

27 i 28 maja 2024 r. Szkoły im. 72 Pułku Piechoty zorganizowały I Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych Szkół Zakładów Doskonalenia Zawodowego. Uczestniczyło około 100 uczniów klas mundurowych wraz z opiekunami z Kielc, Ciechanowa, Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego, Konina, Gniezna. Radom reprezentował pododdział ze Szkół im.72 Pułku Piechoty, od początku prowadzony przez insp. Pawła Raczyńskiego, nauczyciela klas mundurowych. Program obydwu dni zdominowały konkursowe pokazy na Placu Jagiellońskim, w dwóch kategoriach: musztry obowiązkowej i musztry paradnej. Był też czas na integrację młodzieży, występy renomowanych orkiestr reprezentacyjnych: Wojsk Obrony Terytorialnej i Komendy Głównej Policji, a także pokazy interwencji policyjnych i umiejętności innych niż musztra. Grupy uczniów Szkół im. 72 Pułku Piechoty zaprezentowały pokazy samoobrony i wielokulturowości, wystąpiły też cheerleaderki oraz uczennice klas fryzjerskich w specjalnym programie artystycznym. Pokazy musztry przez dwa dni oceniała komisja konkursowa, której przewodniczył mjr Tomasz Klimaszewski z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony terytorialnej. W kategorii musztry obowiązkowej pierwsze miejsce zajęły Szkoły im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu, drugie Zespół Szkół im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ w Kielcach, a trzecie Szkoły Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie. W kategorii musztry paradnej również zwyciężyła Szkoły w Radomiu, a kolejne lokaty zajęły - Szkoły Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie i Zespół Szkół ZDZ w Kielcach. W klasyfikacji generalnej najwyżej zostały ocenione Szkoły w Radomiu, a następnie Szkoły Centrum Kształcenia Ustawicznego Konin oraz Zespół Szkół w Kielcach. Najlepszym dowódcą wśród szkolnych kompanii została Karolina Migdał ze Szkół im. 72 PP. Na wszystkich czekały dyplomy uczestnictwa, zaś zwycięzcy otrzymali efektowne puchary, statuetki oraz nagrody rzeczowe, zakupione przy wsparciu sponsorów. Rafał Górecki, prezes Zarządu Głównego Związku Zakładów Doskonalenia Zawodowego w Warszawie podziękował młodzieży i ich opiekunom za pełne emocji i widowiskowych efektów pokazy. Życzył wszystkim 7 pododdziałom, by w dalszych tego typu wydarzeniach zajmowali coraz lepsze miejsca. Dyrektor Szkół im. 72 Pułku Piechoty Katarzyna Kołodziejska wyraziła słowa uznania zarówno pod adresem młodzieży, jak i opiekunów za ich całoroczną pracę. – Wierzę – powiedziała - że spotkamy się w Radomiu za rok, na drugim Przeglądzie Musztry.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem sprawowali: Minister Obrony Narodowej, Komendant Główny Policji oraz Prezes Zarządu Głównego Związku Zakładów Doskonalenia Zawodowego w Warszawie. Wśród gości byli parlamentarzyści, w tym poseł Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Młodzież odwiedził też wicewojewoda Patryk Fajdek.

23 maja 2024r. w Komendzie Głównej Policji w Warszawie odbyło się spotkanie z uczniami Kompanii Reprezentacyjnej Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu, na którym Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń podziękował naszej kompanii za udział w otwarciu III Międzynarodowych Targów POLSECURE 2024.

button

sziennik

KP

 Oddziały Przygotowania Wojskowego

OPW logo 

Branżowe Oddziały Wojskowe

 2 2 1